ЕКСКУРЗИЯ ДО ТИМИШОАРА – ГРАДЪТ НА СВЕТЛИНИТЕ И РОЗИТЕ
Маршрут: Добрич- Варна – Шумен-Разград- Крайова –Тимишоара – Арад- Винга – Питещ
–
22.06.2023 / 20.07.2023
17.08.2023 / 07.09.2023
19.10.2023 / 09.11.2023
30.11.2023
–
4 дни / 3 нощувки със закуски
Цена от 350 лева
–
–
ТУРИСТИЧЕСКА ПРОГРАМА:
Първи ден – Крайова
03:30ч Отпътуване от Младежки дом от град Добрич,
04:15ч от Варна от ул. Антим-1,
05:15ч от Шумен Пети километър
06:15ч от Разград т бензиностанция Петрол на пътя за Русе
07:15ч от Русе от бензиностанция Лукойл – бул. Христо Ботев 1 вход Варна
Кратка почивка на удобна бензиностанция в град Русе. Преминаваме през Дунав мост Русе-Гюргево в посока град Крайова – съвсем близо до България и дълбоко свързан с историята ни. На мястото, където е разположен градът, е имало старинно римско селище – Пелендава (Pelendava).
–
Жителите на града се гордеят с голямото количество добре запазени исторически паметници. Сред основните забележителности на град Крайова е катедралата на свети Димитър, която е построена през осемнадесети век, както и църквата на манастира Козуна (Kozunа) – тя е построена през петнадесети век и се смята за най-старата сграда в града.
–
Сред интересните сгради е църквата на мадона Дуду (Мadona Dudu), която е построена в средата на осемнадесети век и е известна с красивите си мозайки. В града може да се види художественият музей на Крайова – мястото на подписване на Крайовската спогодба през 1940г. В музея се съхраняват ценни произведения на изкуството на известни румънски творци, създавали шедьоврите си преди повече от век, както и арт инсталация свързана с Константин Брънкуши – световно известен скулптор.
–
Разглеждане отвън на къщата Банией (Bаniei), която е построена в края на седемнадесети век. В къщата е разположен етнографският музей, площад Михай Витязул, църквата Св. Илия; Църквата Вси Светии; Старата църква Св. Георги.
Престой в Крайова около 2-3 часа.
Отпътуване за Тимишоара. Настаняване в хотел 3-4 звезди. Нощувка.
–
Втори ден – Тимишоара – Арад – Винга
Закуска. Отпътуване за Арад- разположен на брега на река Муреш, Арад е единственият град в Румъния, който се споделя от две от историческите провинции на страната: Кришана и Банат, управляван от Хабсбургската монархия и през 1834 г. е обявен за „свободен кралски град“. от австрийския император Франциск I.
–
Арад е град на монументални сгради и архитектура, много от които са разположени по протежение на главната улица на града. Пешеходна обиколка включваща:
Дворец на кметството – построен през 1874 г. разполагащ с 90 офиса, празнична зала и по-малка зала за срещи и 54 метрова кула
Дворец Нойман– двуетажен дворец от 19-ти век в еклектичен архитектурен стил, финансиран и построен, за да бъде жилище на еврейското семейство Нойман – едно от най-влиятелните, богати и аристократични семейства в цяла Румъния, което емигрира в Арад от Виена в средата на 19 век.
Католическа катедрала – Катедралата на Ордена на миноритите, разположена в центъра на Арад. Входът е подчертан от копие на статуята Пиета на Микеланджело, която стои над него. Огромната кула на сградата е висока около 56 метра. В нея са монтирани големите камбани, изляти в местната работилница Хьониг. Органът в катедралата, датиращ от 1905 г., е най-големият църковен орган в Арад и има специален резонанс, поради своите 40 звукозаписа и 1200 шумови тръби.
Класическият театър – построен през 1874 г. Архитектурата му, овладяна от известния дизайнер Антон Циглер, прилича на богато неокласическо произведение на архитектурата.
Хотел Бял кръст – построен е през 1840-41 г. като първият хотел в града в неокласически стил, по проект на Франц Малер от Виена. През 1846 г. Ференц Лист изнася два концерта във внушителната зимна градина с балкон, прикрепен към задното крило на сградата. Сред известните гости на хотела са император Франц Йосиф, Круди Гюла и Морич Зигмонд. Йохан Щраус младши и Брамс също изнасят концерти в залата.
Дворецът Бохус
Парк на помирението – след края на революцията от 1848 -1849 г. 13 унгарски генерали са осъдени на смърт за убийство от австрийските власти и са екзекутирани на 6 октомври 1849 г. 41 години по-късно, на 6 октомври 1890 г., е открита Статуята на свободата. След 29 години, през 1919 г. статуята е преместена в двора на катедралата “Св. Антон” на римокатолическото богослужение, откъдето след още 85 години, през 2004 г. статуята е преместена отново в общественото пространство на Арад. На същото място, наречено Площад на помирението, в непосредствена близост до Статуята на свободата се намира Триумфалната арка от 9 м, която е придружена от изображения на важни личности от румънската история.
Старатa водна кула
Стара православна катедрала построена през 1885г.
Площад Аврам Янку
Неологична синагога
Дворец на културата – една от най-представителните сгради в град Арад. Внушителната сграда е построена между 1911-1913 година. Днес Дворецът на културата е домакин на музейния комплекс и Държавния филхармоничен оркестър на Арад.
Парк Еминеску
Площадът на кметството
–
Сградата на Националната банка на Румъния. Построена е между 1909 и 1910 г. като банкова сграда. Отличава се със своя неокласически стил, привличайки вниманието особено благодарение на външните декорации на етажите. На триптиха има каменен кошер, символ на икономиката.
–
Свободно време за разглеждане на Музей на изкуствата, Исторически музей, Ретро музей на електронните калкулатори и компютри.
–
Отпътуване за село Винга- второто българско селище в Банат по брой на българското население и по ред на заселване от 1741 г., когато българи от Чипровския регион получават селото в дар от император Карл VI. През 1744 г. императрица Мария Терезия им предоставя определени привилегии и по онова време селото приема статут на град, наречен Терезиополис. До Първата световна война Винга е важен културен център на банатските българи. В средата на XIX век тук се издават банатски български книги и вестници, създава се българско просветно дружество. Посещение на католическата църква от 1891 г. „Света Троица“ построена във формата на двоен кръст с размери 63 метра дължина и 25 метра ширина. Кулите са високи 65 метра.
Връщане в Тимишоара. Свободно време. Нощувка.
–
Трети ден – Тимишоара
–
Закуска. Разглеждане на Тимишоара – най-големият град в западна Румъния, израснал около мястото на Castrum Regium Themes (Castri de Thymes), древна римска кръстопътна крепост. Това е първият град в Европа с електрическо улично осветление – съществува още от 1884 г. както и един от първите градове в света с обществен транспорт – първият трамвай е от 1869 г. като е дърпан от кон.
–
Пешеходна обиколка:
Площадът на победата, известен до 1990 г. като Площад на операта. Това е мястото, където Тимишоара е провъзгласен на 20 декември 1989 г. за първия град, свободен от комунизма в Румъния.
Корсо е името на алеята, която започва от Операта до Катедралата. В миналото това е било място за разходка на висшето общество на Тимишоара, добре осветено, с луксозни ресторанти и магазини.
Православната катедрала – построена на площ от 1542кв.м, тя има 11 кули, от които централната е с височина 90,5 m, което я прави втората най-висока църква в Румъния след Катедралата на спасението в Букурещ.
Статуята на Капитолийската вълчица на Площада на победата – подарена на Тимишоара през 1926 г. от Рим като символ на латинския произход на румънския народ.
Дворецът на културата, разположен на Площада на победата, построен между 1871 и 1875 г. в ренесансов стил. В момента в сградата на Двореца на културата се помещават представления, организирани от Румънската опера, Националния театър, Германския държавен театър и Унгарския театър „Csiky Gergely“.
Дворецът Вайс – архитектурният стил е еклектика, повлиян с елементи, характерни за течението сецесион.
Дворец Лойд – построен между 1910 и 1912 г., в стила на 1900 г., с елементи, характерни за течението сецесион. Сградата е проектирана от архитект Леополд Баумхорн и е на три етажа, с фасади, декорирани и украсени със статуи.
Дворец Дауербах построен между 1912 и 1913 г. по плановете на известния архитект Ласло Секели, сградата впечатлява чрез хармоничното съчетание на архитектурни стилове на епохата: еклектика, сецесион и барок.
Дворец Széchenyi се смята за най-красивата сграда на Площада на победата, поради богатата си украса, статуи и барелефи, които я украсяват.
Площадът на свободата
Статуята на Света Мария и Свети Йоан Непомуцки – паметникът принадлежи към типологията на чумните колони.
Сградата на Старото кметство – построена е между 1731 и 1734 г., след завладяването на Тимишоара от австрийците.
Военното казино
Площад Унири
Бароковият дворец е една от представителните сгради на Тимишоара от осемнадесети век, където през 1984 г. започва да се помещава Художествената секция на Банатския музей, който на 1 януари 2006 г. става Музей на изкуствата.
Сръбската катедрала, посветена на Възнесението Господне
Бастион Терезия (на румънски: Bastionul Theresia), кръстен на австрийската императрица Мария Терезия, е най-голямата запазена част от отбранителна стена на австро-унгарската крепост Тимишоара
Националния музей на Банат, както и Етнографския отдел на музей на село Банат.
Евангелската лутеранска църква
Свободно време с възможност за посещение на Музей на изкуствата, Банатски музей, разходка с трето трамвай или разходка с корабче по река Бега или посещение на един от многото паркове в града.
Нощувка.
–
Четвърти ден – Питещ
Закуска. Отпътуване за България. Към обяд спиране за покупки в голям търговски център в Питещ. Пристигане в съответните градове вечерта.
–
Цени:
Град на отпътуване |
На човек в двойна стая /тройна стая |
Единична стая |
Дете до 11.99 г.с 2-ма възрастни |
Добрич |
360 лв | 420 лв | 340 лв |
Варна и Шумен |
350 лв | 410лв | 330 лв |
Разград и Русе |
340 лв | 400 лв | 320 лв |
–
–
Цената включва:
✔️ Транспорт с лицензиран автобус за международни пътувания;
✔️ 3 нощувки със закуска в хотел 3* в Тимишоара
✔️Екскурзоводско обслужване по маршрута
✔️Застраховка до 65г
–
Цената не включва:
❌Музей на изкуството в Крайова– 8 леи за възрастни, 5леи за ученици, студенти и пенсионери
❌Етнографски музей в Крайова – 10 леи за възрастни, 7 леи за ученици, студенти и пенсионери
❌Музей на изкуствата в Арад- 12 леи възрастни, 6 леи студенти и пенсионери. 3 леи ученици Комбиниран билет за Национален музей на изкуствата, Банатски музей и Музей на Банатското село – 24 леи възрастни, 6 леи студенти
–
Необходими документи:
*лична карта с 6-месечна валидност към датата на заминаване;
*За деца до 18 г., пътуващи без родители или с 1 родител е необходима нотариално заверена декларация от родителите / оригинал + 2 копия/ + документ за самоличност на детето /задграничен паспорт или лична карта от 14 год възраст/ + 2 копия от акта за раждане;
*Ученици и студенти да носят необходими документи /студентска книжка, ISIC карта, ученически бележник/ за да ползват намаленията в посещаваните обекти.
–
*Екскурзията се осъществява при 40 записани туристи.
–
❗Посочените входни такси са ориентировъчни, поради възможни промени цените се уточняват окончателно преди отпътуване.
❗Всички посочени часове са ориентировъчни, не може да се гарантира стриктното им спазване. Последователността на мероприятията по програмата може да бъде променяна по дни и часове, с оглед възможностите за осъществяването им, без това да ощетява участниците.
❗Потвърждение на часа и мястото на тръгване, номер на автобуса, име и телефон на екскурзовода /водача се получава ден преди отпътуване.
–