Екскурзия до скритите богатства на Дунава 2025
с автобус от Добрич, Варна, Шумен, Търговище и Велико Търново
Свищов – природен парк Персина – концлагер Белене – Плевен Панорамата – Козлодуй – Музей “Параход „Радецки Видин” – Видин
–
Дати:
27 – 29.06.2025
ЖЕНА ЗА КОМБИНАЦИЯ
10 – 12.10.2025
–
3 дни / 2 нощувки със закуски
–
Цена: от 260 лв.,
в зависимост от града на отпътуване
_
_
Програма:
–
Първи ден: Свищов – Персина концлагер Белене – Плевен
04:30ч. – Отпътуване от Добрич от Стоматология
05:30ч. – Отпътуване от Варна от Антим-1
06:30ч. – Отпътуване от Шумен от паркинга на „Била“, на булевард „ Цар Симеон“
07:40ч. – Отпътуване от Търговище бензиностанция ОМВ
–
08:45ч. – Отпътуване от Велико Търново от Автогара Юг в посока Свищов – града на 100-те първи неща в България. Сред тях са множество църкви и манастири сред които шедьовърът на Кольо Фичето – Съборната църква „Света Троица“, парковете “Калето” и “Паметниците”, градския часовник, няколко музея, паметници на бележити свищовлии, Търговската гимназия, Читалището и Стопанската академия и не на последно място, така наречените “Виенски” къщи.
Фото пауза на Античен град Нове и парк Паметниците – намират се в съседство на около 5 км. от центъра на града в източна посока. Паркът е осеян с паметници и от там идва и името му. Можете да се разходите по красивите полянки и дори по самия бряг на голямата река. Фото пауза пред Паметник “100-години от Освобождението” строен през 1977 в памет на боевете за освобождението на Свищов.
Посещение на Къща-музей “Алеко Константинов”. Оригиналната виенска мебел и предмети на бита и разкоша от онова време неусетно пренасят посетителя на музея в атмосферата на предосвобожденската епоха, а неговото творчество и до ден днешен е актуално.
Разглеждане на един от многото шедьоври на майстор Кольо Фичето храм „Света Троица“ съграден в 1867г. Иконите са рисувани от свищовлията Николай Павлович. На 28 юни 1877 г., след освобождението на града, руският император Александър ІІ присъства на молебен в църквата “Св. Троица” в памет на падналите първи жертви за Освобождението. Църквата е с уникален строеж, поради двете си портални колони, въртящи се около оста си.
Разглеждане на часовниковата кула изградена от майстор Богдан през 1763г, а през 1890г е поставен нов часовников механизъм, изработен в Австрия, Търговска гимназия “Димитър Хадживасилев” – първото професионално училище в България , Стопанска Академия “Димитър Апостолов Ценов” и Виенските къщи на Свищов.
Отпътуване за природен парк Персина и концлагер Белене намиращи се на един и същ остров на река Дунав, най-големият български и четвърти по големина в Европа дунавски остров – Персин. Природен парк “Персина” е уникален за България. Обявяването му цели съхраняването и възстановяването на крайдунавски влажни зони и запазване на естественото състояние на многобройните острови. Разглеждане на парка с беседа за интересни видове птици и животни.
Следва по-тъмната в исторически план част на острова. “Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Васил Коларов. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО).
Отпътуване за Плевен. Настаняване в хотел 3*. Свободно време. Нощувка.
–
Втори ден: Плевен – Козлодуй – Видин
Закуска. Посещение на Панорамата „Плевенска епопея 1877г.” построена в чест на 100-годишнината от Освобождението на Плевен. Уникално е Панорамното платно / 115 х 15 м/ изтъкано от лен, с един вертикален съединителен шев е монтирано в зала с диаметър 40 м. Общата му площ, заедно с предметния план е 2 375 кв.м. Перспективата на изображение е 8 – 10 км.
Отпътуване за Козлодуй и разглеждане на Музей „Параход „Радецки“. Музеят „Параход „Радецки“ е изцяло свързан с живота и делото на Христо Ботев, с трагичната му гибел, както и на неговата чета. Музеят „Параход „Радецки“ е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България.
Отпътуване за Видин – родния град на „ПРИНЦЪТ НА МОНПАРНАС“ световноизвестния художник Жул Паскин. Пешеходна обиколка на основните забележителности на града
Настаняване в хотел 3*. Свободно време.
–
Трети ден: Видин
Закуска.
Посещение на Крепостта “Баба Вида” изцяло запазена средновековна крепост в България. Уникалната й архитектура е запечатана в лентите на над 50 български и чуждестранни филма. Крепостта е на повече от 2000 години, построена върху останките на античната крепост Бонония. Разглеждане на Стамбол Капия- най-известната порта на крепостта, може би защото през нея е минавал пътят към Цариград (Стамбол), Крепостна порта Еничар капия, Крепостна порта Сарай капия част от крепост Калето.
Към Дунав се е излизало през 5 врати: Аралък, Топ, Сарай, Телеграф и Сюргюн капии. В днешно време пред Стамбол капия има фонтан с фигурата на малко момченце във фонтана.
Посещение на Музей “Кръстата казарма” с етнографска експозиция, представяща традиционната култура на населението от Видинска област от края на XIX до 20-те години на XX век. Показани са основните земеделски дейности: оран, сеитба, жътва, вършитба, сенокос. Голямо внимание е отделено на лозарството и винопроизводството. Особено място в експозицията заема риболовът по река Дунав, Катедрален храм “Св. Димитър Солунски”. Катедралната църква е втора по големина след храм – паметника “Св. Александър Невски” в София. Височината на централния купол е 33м. Тя е паметник на културата с национално значение.
Исторически музей “Конака”
Мавзолеят на Антим I е гробницата във Видин на Антим I – първия екзарх на самостоятелната Българска екзархия;
Разглеждане на единствената в града джамия, издигната от камък – джамията на Осман Пазвантооглу. До нея се намира и библиотеката му, която също е каменна сграда, строена преди повече 2 века. Осман Пазвангооглу, живял до 1807 година, е бил независим от турския султан. Най-голямата особеност е в използваната символика при изграждането й – сърце, увенчаващо минарето и купола, което е поставено с цел да подчертае независимостта на Пазвантооглу от султана, както и от официалния символ – полумесец.
Отпътуване за съответните градове на връщане ранен следобед. Връщане вечерта.
_
_
Цени:
Град на отпътуване | На човек в двойна стая /тройна стая | Единична стая | Дете до 11.99 г.с 2-ма възрастни |
Добрич | 270 лв. | 330 лв. | 255 лв. |
Варна | 260 лв. | 320 лв. | 245 лв. |
Шумен | 260 лв. | 320 лв. | 245 лв. |
Търговище | 250 лв. | 310 лв. | 235 лв. |
В.Търново | 240 лв. | 300 лв. | 225 лв. |
–
Цената включва:
⇒ Транспорт с лицензиран автобус;
⇒ 2 нощувки със закуски в хотел 3* /Плевен и Видин/;
⇒ Екскурзоводско обслужване по време на целия маршрут;
⇒ Посещения на заложените обекти;
⇒ Медицинска застраховка за лица до 65 год.
–
Цената не включва:
⇒ Входни такси за посещаваните обекти:
→ Природен парк Персина – концлагер Белене – посещение с бусове и местен екскурзовод – около 2 часа – Възрастни – 25 лв. / деца от 10 до 15 г – 15 лв. / деца до 10 г – безплатно;
→ Музей „Параход „Радецки Видин” – Възрастни 7 лв. /пенсионери и деца – 3 лв.;
→ Панорамата в Плевен – Възрастни – 10 лв. / Пенсионери – 5 лв. / Деца и студенти – 3 лв.;
→ Къща-музей Алеко Константинов – За групи над 10 човека – 3.00 лв. на човек;
→ Крепост “Баба Вида” – Възрастни – 7 лв. / Ученици, студенти, пенсионери – 3 лв.;
→ Музей “Кръстата казарма” – Възрастни – 5 лв. / Ученици, студенти, пенсионери – 3 лв.;
⇒ Горивна такса (доплаща се задължително, в случай че бъде обявена такава);
⇒ Медицинска застраховка за лица над 65 год – 10 лв за целия период;
⇒ Разходи от личен характер.
–
Посочените входни такси са ориентировъчни, поради възможни промени цените се уточняват окончателно преди отпътуване.
Всички посочени часове са ориентировъчни, не може да се гарантира стриктното им спазване.
Последователността на мероприятията по програмата може да бъде променяна по дни и часове, с оглед възможностите за осъществяването им, без това да ощетява участниците.
Потвърждение на часа и мястото на тръгване, номер на автобус, име телефон на екскурзовод /водач се получава ден преди отпътуване.
Забележка: Препоръчва се туристите да бъдат с ниски, удобни, затворени обувки с добро сцепление. Сандали, високи обувки и т.н. не са подходящи за преходи от този тип.
_
_
Необходими документи: валиден документ за самоличност.
Начин на плащане: внасяне на 30 % от цената депозит при сключване на договор за организирано туристическо пътуване, доплащането се извършва най-късно до 7 дни преди датата на отпътуване.
Минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълноплащащи туристи;
Срок за уведомление от страна на агенцията за неосъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 7 дни преди датата на отпътуване.
–
Условия за анулации:
→ до 14 дни преди пътуването – 30%;
→ 13 – 7 дни преди пътуването – 50 % от пакетната цена;
→ под 6 дни – 100%.
–
При отказ или неявяване в деня на провеждане на екскурзията, сумите, заплатени от туриста, не се възстановяват.
Места в автобуса: Настаняването в автобуса е по ред на записване.
_
_